Boehm Temel Kavramlar Testi – Düzenlenmiş (BTBCR)

Boehm Temel Kavramlar Testi – Düzenlenmiş (BTBCR)

 

Amaç: Küçük çocukların ifade ettikleri temel konumsal kavramları ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: İkinci sınıftan anaokuluna kadar.

Puan: Yüzdelik veya Toplam Grup puanları.

Süre: (45) dakika.

Yazar: Ann E. Boehm.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Temel Kavramlar-Gözden Geçirilmiş (BTBCR) Boehm Testi, küçük çocukların temel konumsal kavramlarının anlaşılmasını ölçmek için geliştirilmiştir; yani, anaokuluna, 1. sınıfa ve 2. sınıfa giden bireyler, en az, sola vb. gibi terimleri içeren sözel ipuçları ile karşılaştıklarında üçlü seçimler arasından bir resmi doğru şekilde tanımlayabilir mi diye gündeme gelmiştir. Bu sonuçlara dayanarak, çocuklar, ortaya çıkan müfredat sonuçları ile kavramsal gelişimde eksik olarak tanımlanabilirler.

Puanlama: Bir kez değerlendirildiğinde, sonuçlar sosyoekonomik düzeye ya da toplam gruba göre yüzdeliklere çevrilebilir.

Güvenirlik: Uygulamanın birçok güvenilirlik ölçekleri sunulmuştur. Form C ve D (N = 625) arasında bildirilen korelasyonlar, Anaokulu için .82, 1. sınıf için .77 ve 2. sınıf için .65'dir. BTBC'nin (N = 173) Form A’sı ile Form C ve D'nin, korelasyonları sırasıyla .65 ve .62’dir. İki yarı güvenilirlik katsayıları ve standart ölçüm hataları form, sınıf ve sosyoekonomik düzeye bakılarak sunulmaktadır. Bu ilişkiler .55 ile .87 arasında değişmekte olup, katsayılar anaokulu ve 1. sınıfa göre 2. sınıfta daha düşüktür. Tutarlılık, 1 haftalık aralıklarla (N = 548) test-tekrar test yöntemiyle ölçülmüş ve .55 ile. 88. arasında değişmekte olduğu saptanmıştır.

Geçerlik: Geçerlilik, Boehm testindeki puanların ve çeşitli akademik başarı ölçütlerinin (Temel Becerilerin Kapsamlı Testi, Kaliforniya Başarı Testi ve Temel Beceri Testi'nin toplam serisi) yanı sıra Harcourt Brace Jovanovich Bookmark Okuma Programı'nda ölçülen okuma seviyesine bakılarak da ölçülür. Korelasyon katsayıları .24 (2. sınıflara uygulanan BTBS) ile .64 arasında (anaokulunda uygulanan Form D ile CTBS) değişkenlik göstermiş ve medyan .44 olarak alınmıştır.

Normlar: Boehm test normu, 1983'te ortaya çıkmıştır. Bu test, ilçe ve coğrafi konumun büyüklüğüne göre ulusal temsilci olarak seçilen devlet okullarından yaklaşık 10.000 çocuğu kapsamıştır. Sosyoekonomik durum, her biri finanse edilmiş öğle yemekleri için uygun olan öğrencilerin yüzdesi baz alınarak, her bir çocuğun özelliklerine göre tahmin edilmiştir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Eğitim ve araştırma ortamlarında alıcı kavramsal gelişimin değerlendirilmesi için önerilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.