Benton Görsel Bellek Testi

Benton Görsel Bellek Testi

 

Amaç: Görsel algı, görsel hafıza ve görsel yetenekleri değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 8 yaş ve üstü.

Puan: Hata puanı ve doğru puan arasındaki fark.

Süre: Belirtilmemiş.

Yazar: Arthur Benton.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Benton Görsel Bellek Testi, görsel algı, görsel bellek ve görsel yetenekleri değerlendiren yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Yeni öğrenilen materyaller, mekânsal ilişki ve hafıza algısını ölçtüğü için, çocuklarda, yetişkinlerde ve ayrıca araştırmalarda beyin hasarları ve fonksiyon bozukluklarının klinik tanısında kullanılır. Genellikle Benton ismiyle anılan bu test, her biri on tasarımdan oluşan üç alternatif forma sahiptir. Ayrıca, dört olası uygulama şekli de vardır.

Puanlama: Test yorumu, hataların sayısı ve türlerinin bir değerlendirmesine dayanır ve teşhis amaçları için çeşitli analiz seviyelerini içerir. Testi uygulayan kişi, test edilen kişinin elde ettiği puanları, normal tablolarda bulunan beklenen puanlarla karşılaştırır. Bu puanlar arasındaki fark doğru incelendiğinde, beklenen skorun lehine olan farklılık ne kadar geniş olursa, test edilen bireyin nörolojik bozukluğa maruz kalma olasılığı o kadar yüksektir.

Güvenirlik: Toplam hata skoru için puanlar arası uyum yüksektir (r = .95) ve büyük hata kategorileri için güvenilirlik orta ila yüksektir (r = .66 ila .97). Puanlar arası en düşük güvenilirliğine sahip hata kategorisi yedeklerdir (.66). Çarpıtma ve çıkarma / ekleme kategorileri ise .75 ile korelasyon oluşturur. Diğer tüm kategoriler .85 üzeri korelasyon göstermektedir. C, D ve E için alternatif form güvenilirliği, Uygulama A için yüksektir (r = .85). Çoktan seçmeli formların (F ve G) orta düzeyde bir iç tutarlılığa sahip olduğu bildirilmiştir, iki yarı güvenirliği .76'dır. Test-tekrar test güvenilirliğini belirlemek için, Uygulama C, dört ayda bir iki kez 194 Anaokulu çocuğuna verilmiştir. İki puan arasında .75 civarındaki korelasyon çok umut vericidir.

Geçerlik: Benton ve Sayı Dizisi WAIS alt testi arasında .42 arasında bir korelasyon bulundu. Benton testi Sayı Dizisi testini desteklemek için oluşturulduğundan, bu düşük korelasyon ayırtedici geçerliliği gösterir. Çeşitli çalışmalar Benton testinin tanıda yardımcı olma yeteneğini incelemiştir. -3'lük bir limit puanı kullanılarak, beyni gerçekten zedelenen hastaların %24 oranında beyin hasarlı, şüpheli beyin hasarlarının %22 ve normal hasarların %6'sı olarak tanımlanan test belirlenmiştir.

Normlar: Bu test normunda 600 kişi kullanılmıştır, ancak örneklemin demografik dağılımı kılavuzda gösterilmemektedir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Benton’un, spesifik bir fonksiyon bozukluğunu değerlendirmek için nöropsikolojik bir parça olarak kullanılması önerilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.