Bender-Gestalt Testi

Bender-Gestalt Testi

 

Amaç: Çocuklarda algısal-motor ve bilişsel gelişimin hızlı ve etkili bir ölçüsüdür.

Kitle: 4 yaş ve üstü.

Süre: (10) dakika.

Yazar: Lauretta Bender.

Yayın evi: Amerikan Ortopedi Doktorları Derneği

Tanım: Bender Görsel Motor Gestalt Testi (Bender-Gestalt) en sık uygulanan kapsamlı bir şekilde araştırılmış bir testtir. Wertheimer tarafından bizzat görsel uyaranların yapılandırmacı bütünler olarak (Gestalten) organize edilmesini sağlayan algısal eğilimleri göstermesi amacıyla geliştirilen dokuz geometrik tasarımdan (A ve 1-8 numaralı) oluşur. Her tasarım, görevi boş bir kâğıda onlaruı yeniden üretip aktarmak olan katılımcıya sırayla sunulur.

Puanlama: Puanlama genellikle nispeten kolay ve hızlıdır, resmi veya sezgisel puanlama sistemi kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın, nadiren üç ya da dört dakikadan fazla gerektirir.

Güvenirlik: Küçük çocukları içeren sonuçlar, puanlar arası güvenilirliğin .90 ve üzeri korelasyon alarak çok yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Çocuklarda test-tekrar güvenirlik katsayıları, anaokulu çocuklarında yaklaşık .50’ye kadar düşük iken aynı yaş grubu iki hafta arayla ölçüldüğünde .90 arasında olduğu gözlenmiştir. Koppitz tarafından bildirilen 20'den fazla farklı güvenilirlik çalışmaları .80+ aralığında korelasyon katsayılarını ortaya koymaktadır. Ayrıca normal ilkokul çocuklarının Bender-Gestalt puanlarında nispeten bir uygulamadan diğerine sabit bir gidişat gösterdikleri ifade edilir.

Geçerlik: Bender testinin çocuklar üzerindeki geçerliliğine gelince, Koppitz, Bender-Gestalt ve zekâ testleri arasındaki korelasyon katsayılarının yaklaşık .50'den .80’e kadar yüksek olduğunu belirtmiş ve bu, Stanford-Binet veya Wechsler Çocuklar için Zekâ Ölçeği (10 yaşına kadar olan çocuklar için) tarafından ölçülmüştür. Bu yaşın ötesinde, daha büyük çocuklar neredeyse mükemmel puanlar elde ettiği için, korelasyonlar özü itibariyle sıfıra kadar düşer. Aynı zamanda Bender skorları ve birinci sınıf çocuklarının sonraki eğitim dönemi başarıları arasında nispeten yüksek korelasyonlar olduğunu bildiren Koppitz, engelli çocukların Bender ile zihinsel ve akademik performansları arasında nispeten yüksek bir ilişki olduğunu da belirtmiştir. Az da olsa beyin hasarı olduğu teşhis edilen çocuklarda Bender'ın değerli bir teşhis aracı olduğu ancak tek başına değil diğerler psikolojik testler ve mevcut herhangi bir arka plan bilgisi ile birlikte kullanılmasının gerektiği belirtilmiştir.

Normlar: Zihinsel engelli, beyin hasarlı, psikotik ve normal yetişkinler gibi çeşitli klinik grupların normları, Bender’in klasik araştırma monografında yer almaktadır.

Tavsiye edilen kullanımlar: Eğitim, araştırma ve klinik ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.