Balthazar Uyumsal Davranış Ölçeği I: Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçekleri (BSAB-I)

Balthazar Uyumsal Davranış Ölçeği I: Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçekleri (BSAB-I)

 

Amaç: Zihinsel engelli çocuklarda ve yetişkinlerde öz bakım farklılıklarını ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 5 yaş ve üstü gelişimsel engelli bireyler.

Puan: Üç ölçek puanı.

Süre: Yok.

Yazar: Earl. E. Balthazar.

Yayın evi: Danışmanlık Psikologları Basın A.Ş.

Tanım: Baltazar Uyumsal Davranış Ölçeği I: Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçekleri (BSAB-I), derin ve ağır zihinsel engelli çocukların ve yetişkinlerin kendi kendilerine deneyimledikleri çok küçük farklılıkları ölçmek için geliştirilmiştir. Ölçeklerin kullanım alanlarından bir tanesi, kişisel bakım becerilerindeki bireysel davranışları değerlendirmek ve bu puanları normatif gruplardaki puanlarla karşılaştırmaktır. Bu ölçümler ayrıca, uygun eğitim veya tedavi sağlayabilmek amacıyla yemek yemek, giyinmek ve tuvalet becerilerindeki zayıflıkları tanımlamak için kullanılır; daha sonra, yetersizliklerin değerlendirildiği becerilerdeki kullanım miktarını belirlemek için tekrar uygulanabileceklerdir.

Puanlama: Üç ölçek için puan üretilirr: Yemek Ölçeği, Giyinme Ölçeği ve Tuvalet Ölçeği. Ayrıntılı ve açık puanlama talimatları kılavuzda yer almaktadır. Eleştirmenler, puanlama prosedürlerine tamamen aşina olmak için iki ila üç saat gerektiğini öne sürmektelerdir.

Güvenirlik: Güvenilirlik katsayısı, Yemek Ölçeği için .873, Giyinme Ölçeği için .965, Tuvalet Ölçeği için .939 olmakla beraber puanlayıcılar arası sağlam bir güvenilirlik ile sonuçlanmıştır.

Geçerlik: Kılavuz, dış geçerlilik çalışmalarını rapor etmemektedir.

Normlar: BSAB-I, küresel zekâ testlerinde, zekâ düzeyleri (IQ) 20 ila 35 arasında değişen 5 ila 57 yaşları arasında derin ve ciddi zihinsel bozuklukları olan bireyler üzerinde standardize edilmiştir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Önerilen kullanımlar, gelişimsel engellilerin klinik ve araştırma ortamlarında değerlendirilmesini içerir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.