Aile Ortamı Ölçeği: Çocuk Versiyonu (CVFES)

Amaç: Genç bir çocuğun aile ortamındaki öznel değerlendirmesini ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 5-12 yaşları.

Puan: 10 puan.

Süre: Belirtilmemiş.

Yazar: Christopher J. Pino, Nancy Simons ve Mary J. Slawinowski.

Yayın evi: Slosson Eğitim Yayınları A.Ş.

Tanım: Çocukların Aile Ortamı Ölçeği (CVFES), Aile Ortamı Ölçeğinin (FES) aşağı doğru bir uzantısıdır. Bu nedenle, amacı 5-12 yaş arası çocukların aile ilişkilerini kendi öz değerlendirmeleri eşliğinde raporlamasını sağlamaktır.

Puanlama: Çocukların aile işlevlerinin üç genel alanındaki algıları 10 boyutta değerlendirilmiştir: İlişki Boyutları (Uyum, İfade ve Çatışma); Kişisel Gelişim Boyutları (Bağımsızlık, Başarı Oryantasyonu, Entelektüel-Kültürel Oryantasyon, Aktif-Eğlence Oryantasyonu ve Ahlaki-Dini Vurgu); ve Sistem Bakım Boyutları (Organizasyon ve Kontrol).

Güvenirlik: Yazarlar, 4 haftalık test-tekrar test güvenilirliğinin .80 olduğunu bildirmektedir. Bir dizi güvenilirlik verilmediğinden, toplam puanın hesaplanması gerektiği belirtilmemiş olsa da bunun toplam puanın güvenilirliği olduğu varsayılmamaktadır. Çeşitli yaşlardaki güvenilirlik farkları hakkında bilgi verilmelidir.

Geçerlik: CVFES'in geçerliliği, FES'in geçerliliğinden ve içeriğinden faydalanmak için geliştirilen resimlere dayanmaktadır. FES'in yeterli güvenilirliği olmasına rağmen, geçerliliğine olan kanıt zayıftır. CVFES'i geliştirirken, yazarlar FES öğelerini gruplandırmış ve böylece daha az sayıda madde yetişkin sürümüyle aynı içeriğe sahip olmuş olmuştur. Daha sonra, dokuz FES ölçeğinde “en iyi” olarak adlandırılan maddeler seçilmiş, fakat bunların kriterlerinin ne olduğu belirtilmemiştir.

Normlar: Yazarlar tarafından belirtildiği üzere, CVFES için standardizasyon örneği oldukça kısıtlıdır, hatta spesifik bir analizi yoktur: Buffalo'daki dini okullara giden 1. sınıftan 6. sınıfa kadar 158 çocuk.

Tavsiye edilen kullanımlar: Uzmanlar, CVFES'in deneysel bir araç olarak görülmesini ve bu nedenle klinik ve araştırma ortamlarında bir değerlendirme bataryasının bir parçası olarak kullanılmasını önermişlerdir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.