AAMD Uyumsal Davranış Ölçeği (ABS)

 

AAMD Uyumsal Davranış Ölçeği (ABS)

Amaç: Çocukların kişisel bağımsızlıkları ve sosyal becerilerini ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: Zihinsel engelli ve duygusal olarak uyumsuz yaş aralıkları; 3 yaşından yetişkinliğe kadar ve 2. ila 6. sınıfları kapsar.

Puan: Etki Alanı, Faktör ve Karşılaştırma Skorları.

Süre: (30-120) dakika.

Yazarlar: Kazuo Nihira, Ray Foster, Max Shellhaas ve Henry Leland.

Yayınevleri: Publishers Test Hizmeti.

Tanım: AAMD Uyumsal Davranış Ölçeği, çocukların kişisel bağımsızlığını ve sosyal durumunu ölçmek için tasarlanmıştır. Uyumsal davranış, zihinsel engelli bireylerin tanısal sınıflandırılmasında kritik bir bileşendir. “Bireyin kişisel bağımsızlık ve sosyal sorumluluk standartlarını karşıladığı, yaşı ve kültür grubu için uygun olan etken veya derece” olarak tanımlanmaktadır.

Puanlama: Madde yanıt skorlarından üç tip ana puan elde edilir (Alan, Faktör ve Karşılaştırma puanları.) Alan puanı, belirli bir alandaki tüm öğelerin toplamını verirken Faktör puanı, alan puanlarının belirli bir faktörle karşılaştırılması toplamıdır ve Karşılaştırma puanı ise, üç Faktör puanının ağırlıklı bir toplamıdır. Bu nedenle, bir çocuğun Regüler, EMR veya TMR referans grupları içindeki aynı yaştaki akranlarıyla karşılaştırılması ile sonuçlanan puanlarda bir ilerleme vardır.

Güvenirlik: Teknik kılavuzda belgelenen tek güvenilirlik verileri, her bir faktörün katsayı alfa tekniği ile belirlenen iç tutarlılığıdır. Kişisel Uyum Sağlama Faktörü haricinde, katsayı alfaları yüksektir (.71 ila .97 aralığında). Test-tekrar test ve puanlayıcılar arası güvenilirliklerin atlanması, katılımcılara uygulanabilecek bir test için büyük bir endişe kaynağıdır. (Ör. öğretmenler, ebeveynler, veliler için) ve engelli bir çocuğun olması durumunda, muhtemelen bu endişe daha da artacaktır.

Geçerlik: Kılavuzda iki tür geçerlilik verisi sunulmaktadır: (a) uyumsal davranış puanları ile zekâ testi performansı arasındaki ilişki hakkındaki veriler ve (b) normal ve zihinsel engelli çocukların doğru bir şekilde sınıflandırılması için uyumsal davranış ölçeğinin (ABS'nin) yordama gücüne ilişkin veriler. Zekâ ile ilgili olarak, 21 ABS alanlarından çoğunun IQ testi performansları düşük derecede korelasyonlar göstermiştir. IQ ile Dil Gelişim Alanı arasında (yaş grubuna bağlı olarak .39 ila .63 arasında) ve IQ ile Sayılar ve Zaman alanı arasında (r aralığı) dikkate değer istisnalar gözlemlenmiştir (.33 ila .62).

Normlar: ABS, Kaliforniya ve Florida'da yaşları 3 ila 17 arasında değişen 6,523 kişi üzerinde standart hale getirilmiştir. Bireylerden alınan örnekler sınıflandırılılmış ve bireyler üç gruptan birine uygun bir şekilde yerleştirilmiştir: Regüler, EMR veya TMR. Çeşitli ırk / etnik grup ve bölgelerdeki bireyler dahil edilmiştir. Örnek sadece iki durumu temsil etse de örneğin büyüklüğü ve çeşitliliği diğer uyarlanabilir davranış ölçeklerine kıyasla oldukça iyidir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Zihinsel engelli bireyleri tanılama ve belirleme için bir sınıflandırma / teşhis olarak önerilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.