SİGMUND FREUD (1856-1939)

SİGMUND FREUD (1856-1939)

sigmud freud

Bilinçdışı kavramı o zamanlar birçok kişiyi ulaşılması zor bir konu olduğu için korkutmuştur. Freud bu konuda ilktir. Psikolojiye farklı bir boyut kazandıran bilinçdışı, kontrolün ve farkındalığın çok ötesinde olduğundan günümüzde de ilgi gt6çeker. Düşüncelerimizin duygularımızı, deneyimlerimizin bastırıldığı yerdir.
Hipnoz ve İsteri

Freud, Fransız nörolog Jean-Martin Charcot’un akıl hastalarını hipnozla başarılı bir şekilde tedavi etmesi sonucu bilinçaltıyla tanışır. Freud, Charcot’un tekniklerini Viyana’ya geri döndüğünde ilerletemez ve hastalarıyla konuşarak rahatsızlıklarını anlatarak azaltabilen Joseph Breuer ile tanışır. Travmatik bir hastanın bilinçaltında bastırılmış duygularını konuşarak bilince getirir ve belirtilerin yok olduğunu görür. Anna O. ilk örnektir. Breuer ve Freud iyi dost olurlar ve bilinçaltında bastırılmış duyguları bilinç düzeyine çıkararak yüzleşmeyi sağlayacak bir yöntem bulular( İsteri Üzerine Çalışmalar, 1985). Freud cinselliğe çok vurgu yapınca Breuer ile fikirleri uyuşmaz ve Freud psikanaliz tekniklerini geliştirmeye devam eder.

Günlük Akıl

Bilinç gerçeğini normal kabul etmemiz kolaydır fakat Freud bilincin altında davranışlarımızı etkileyen bilinçdışı katmanları olduğunu söyler. Bilinçli olunan her durum aslında bir zamanlar bilinçaltındaydı der Freud. Bilinçdışı, bilincin işleyemeyeceği korkuları, endişeleri, acıyı depo eder.

Dinamik Düşünce

Freud, Enerjinin Korunması İlkesi olan ve enerjinin yok olmayacağını söyleyen fizyolog Brücke’den etkilenmiş ve bunu zihinsel süreçlere uyarlayarak “ruhsal enerji” kavramını ortaya koydu. Enerji değişir, aktarılır ama yok olmaz. Kabul edilmesi güç bir düşünceyi bilinçten bilinçdışına aktarırız. Yok etmeyiz, bastırırız.( çocuklukta yaşanan cinsel istismar bir örnektir.)

İtkiler

Bilinçdışı bizi hayatta tutan biyolojik ihtiyaçlarımızın da olduğu bir bölümdür(yeme, su, seks…). İtkiler sağ kalmamızı sağlar. Freud bu ihtiyaçlar dışında ölüm itimizin olduğunu da söyler. Kendini yok etmeye yöneliktir. Freud sonra ki çalışmalarında id, ego ve süperego kavramlarını ileri sürer. İd, haz ilkemizden, ego gerçek dünyayla olan gerçeklikten, süperego da vicdandan sorumludur. Yaşam ve ölüm iti, bastırılmış ve karışık duyguların hepsi kaygı ve nevroza neden olabilir der Freud.

Psikanalitik Tedavi

Duygusal acılar bilinçdışında ki çelişkilerden ortaya çıkar ve Freud bu çelişkilerle çalışır. Bu tedavisine psikanaliz denir. Kişiyi haftada birkaç kez saatler süren bir kanepenin üstünde yıllar boyu uygulamıştır. Analiz bastırılmış duyguların açığa çıkmasını sağlar. Bilinçdışının ortaya çıkması için birkaç yol vardır. Freud rüyaların bir anlamı olduğunu “Rüyaların Yorumu” adlı kitabında yayımlamıştır.

Bilinçdışına Ulaşmak

Freudyen kaymaları ve serbest çağrışım bilinçaltını ele verir. Evinize yeni gelen birine hoşça kalın derseniz ne istediğinizi belli edersiniz. Jung tarafından gerçekleştirilen bir kelime söylendikten sonra akla ilk geleni söylemeyi içeren serbest çağrışımı da kullanmıştır Freud.

Psikanaliz ekolü

Viyana’da Psikanaliz derneğini kurmuş yöntemlerini başkalarına öğretmiştir. Kimi psikolog yöntemleri genişletmiş, kimileri yöntemlere sadık kalmış kimileri ise başka yolları tercih etmişlerdir. Yine de Freud birçok konuda öncü olmuştur.

 

AçıkMavi Psikoloji Ekibi

 


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.