Çok Kültürlü Çoğulcu Değerlendirme Sistemi (SOMPA)

Çok Kültürlü Çoğulcu Değerlendirme Sistemi (SOMPA)

 

Amaç: Çocukların eğitimsel ihtiyaçlarını ayrım yapmadan, adil bir şekilde değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 5-11 yaşları arası.

Puan: Üç alanda değerlendirme sağlar: tıbbi, sosyal sistemler ve çoğulcu sistemler.

Süre: (4-5) saat.

Yazarlar: Jane R. Mercer ve June F. Lewis.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Çok Kültürlü Çoğulcu Değerlendirme Sistemi (SOMPA), PL 94-142'nin taleplerine cevap vermek üzere tasarlanmıştır, yani ırksal ve kültürel açıdan ayrımcı olmayan bir şekilde 5-11 yaş arasındaki çocukların eğitim ihtiyaçlarını değerlendirmek için. Yapısı ve önerilen kullanımı, Amerikan toplumunun nasıl olması gerektiğine, yani kültürel olarak çoğulculuğa dair açık bir ideolojik görüşten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, çoğu psikometrik cihazdan farklı olarak, SOMPA yazarları ideolojik varsayımlarını açıkça ifade ederler; örneğin, zekâ ve / veya öğrenme potansiyeli tüm etnik ve ırksal gruplar arasında eşit olarak dağıtılır ve onun kullanımının kültürel çoğulculuğu destekleyeceği umulur.

Puanlama: Tıbbi bakış açısı organik patolojinin varlığına veya yokluğuna odaklanır. Altı ölçü kullanılır: Fiziksel Yetenek İşleri (duyusal motor koordinasyonu), Bender Görsel Motor Gestalt Testi (algısal ve nörolojik faktörler), Sağlık Tarihi Envanterleri, Kilo-Boy oranı normları (beslenme veya gelişim sorunları), Vizyon (Snellen Testi), ve İşitsel Kesinlik (ulusal normlar).

Sosyal sistemler perspektifi, çocuğun davranışlarının, çocuğun katıldığı çeşitli sosyal grupların sosyal normlarına nasıl uyduğunu ele alır. İki araç kullanılır: Çocuklar için Uyarlanabilir Davranış Envanteri (ABIC) ve Çocuklar için Düzenlenmiş Wechsler Zekâ Ölçeği (WISC-R).

Üçüncü perspektif olan çoğulcu model, SOMPA'ya özgüdür. Prosedürleri, “düzeltilmiş” WISC-R puanıyla çocuğun zekâ veya Tahmini Öğrenme Potansiyeli (ELF)'nin bir indeksini oluşturmak için tasarlanmıştır. WISC-R puanı, bir çocuğun, o testte benzer öğrenme fırsatlarına sahip diğer çocuklarla (diğer bir deyişle benzer sosyo-kültürel geçmişe sahip) ne kadar iyi bir performans gösterdiği bir karşılaştırmaya dayalıdır.

Güvenirlik ve Geçerlik: SOMPA'yı içeren ayrı tedbirlerin güvenilirliği ve geçerliliği tatmin edici görünmektedir.

Normlar: SOMPA önçekleri, beş yaşından on bir yaşına kadar değişen California’daki 2.100 çocuk üzerinde standardize edilmiştir. SOMPA'yı oluşturan önlemler, yaratılış üzerine bireysel olarak standartlaştırılmıştır. Ayrıntılar için ilgili kılavuzlarına bakınız.

Tavsiye edilen kullanımlar: SOMPA, eğitim ve araştırma amaçlı önerilen kapsamlı bir çocuk değerlendirme bataryasıdır.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.